Yükselen Burç Nedir?

Bu yazıda Astroloji terminolojisinde sıkça kullandığımız yükselen burçlardan bahsetmek istiyorum. Halk arasında burcum “Boğa” veya “İkizler” diye söylenilen aslında doğduğumuz tarihe göre Güneş’in bulunduğu burçtur yani bizim Güneş burcumuzdur. Bu derece yaygınlaşan Güneş burcu bilgisine o kadar çok anlam atfedilmiştir ki maalesef toplumun büyük kısmı Astrolojiyi 12 burçtan ibaret sanmaktadır. Birey tek bir burçtan değil bütün bir haritadan ibarettir ve 12 burç kişinin farklı hayat alanlarına kendi tabiatını yansıtmaktadır. Doğum haritası yani natal harita kişinin doğduğu anda gökyüzü konumlarını baz alarak ortaya çıkan bir grafiktir. Bu grafiğin en önemli yapı taşlarından biri de yükselen burçtur. İngilizcede “ascendant” olarak bilinmekte olup bir insanın, olayın, ülkenin doğduğu anda doğu ufkunda yükselmekte olan burca verilen isimdir. Doğum saati ve dakikası yükselen burcu belirlemekte kritik rol oynamakta ve buna göre haritada gezegenlerin ve diğer gökcisimlerinin bulunduğu konumlar şekillenmektedir. Güneş burcu haritada temel isteklerimizi, kimlik ve amaç duygumuzu, irademizi temsil ederken yükselen burç hayatla yüzleşme biçimimizi, kişiliğimizi ortaya koyma şeklimizi ve öncelikli motivasyonlarımızı anlatmaktadır. Bizi dışarıdan gözlemleyen insanlara yansıttığımız tarafımız yükselen burcun tabiatını taşımaktadır.

Yükselen KOÇ Hevesli, enerjik ve kendinden emin yapıya sahiptir. Cesurdur. Amaç duygusu yüksek olduğu için tutuğunu koparan cinstendir. Bu sebepten rekabeti de sever ve risk almaktan çekinmez. Bunları yaparken de yönetilmeyi sevmez çünkü dominant yapısı vardır. Bir ortamda kendi hâkimiyetini kurmak ve kabul ettirmek ister. Bağımsız olmaya eğilimlidir. Eğer amacına, isteğine ulaşmazsa veya herhangi bir nedenden dolayı özgürlüğü kısıtlanırsa öfkesi konuşur. Bir şeyleri başlatma yeteneği kuvvetli olup girişimci ruhu vardır. Lakin bir heves başladığı işi sürdürme problemi yaşar. Sadece kendi isteklerine öncelik verebilir. Sabırsız ve düşünmeden hareket etmeye eğilimlidir.

Yükselen BOĞA Temel motivasyonu kendine maddi ve manevi güvenli alan oluşturmaktır. Konfor alanından çıkmayıp hayatında değişime yer vermediği zaman güvende olduğunu düşünür. Somut kazanımlar elde etmek, sahip olmak, bir şeyleri sağlamlaştırmak, tutumlu olmak öncelikli amaçlarındandır. Haritada diğer göstergeleri de destekliyorsa pazarlık yetenekleri kuvvetlidir. Kolay Kolay sinirlenmez, sabırlıdır ama bir o kadar da sabit fikirlidir. Keyfe, zevke, sanata, yemek yemeğe ve rahatına pek düşkündür.

Yükselen İKİZLER Meraklı, sosyal, iletişim yönü kuvvetli, öğrenmeye ve bildiklerini paylaşmaya istekli bir kişilik sergiler. Hem zihinsel hem fiziksel olarak aşırı aktiftir. Kıvrak zekâsı vardır ve yerinde durmayan hatta duramayan cinstendir. Dinlemeden konuşan yapısı vardır. Maymun iştahlı ve kararsızdır. Çabuk yön değiştirebilir bu sebeple uyum sağlama konusunda başarılıdır. Gölge yönde zihni sürekli meşgul olduğu için huzursuz ve huysuz olabiliyor. Öğrendiklerinde, sosyal ve özel ilişkilerinde derine inemeyip yüzeysel kalabiliyor. Her olayı veya konuyu bir mantığa uydurma çabasında olup bazen de bildiklerini kendi lehine çarpıtabiliyor.

Yükselen YENGEÇ Hayata yaklaşımı birilerini beslemek, korumak, kollamak üzerinedir. Ev, aile, yuva konuları onun için önemlidir ve öncelikli motivasyonu duygusal güvence yaratmaktır. Dişil enerjisi yüksek olup hassas ve alıngan yapıya sahiptir. Öğrenmesi gereken kendi sorumluluğunun farkına varmak ve onları üstlenmek, kendini beslemek ve korumaktır. Gölge yönde durumları kişisel algılamak ve empati yönü yüksek olduğundan karşısındaki insanın duygu durumunu içselleştirmektir. Ruh hali inişli çıkışlı olduğu gibi geçmişe ve geçmiş anılarına bağlıdır.

Yükselen ASLAN Cömert, içten ve canlı bir enerjisi vardır. Liderlik etme yetenekleri kuvvetlidir. Hayatta öncelikli amacı kimliğini keşfetmek, istekleri doğrultusunda ilerleyip kendini ortaya koymak ve bu sayede otorite/güç/itibar kazanmaktır. Arkadaş canlısı ve özgüvenli kişilik sergiler. Sabit niteliğe sahip burç olduğundan değişime direnir, koşullarının değişmesini istemez. Etrafındaki insanları motive etme konusunda başarılıdır. Gölge yönde kibirli, inatçı, aşırı gururlu, gösterişi seven ve ben merkezi olabilir.

Yükselen BAŞAK Eleştirel bakış açısına sahip olan yükselen Başaklar detaycı, titiz ve kontrolcü bir izlenim yaratırlar. Temel isteği maddi dünyada kendini güvende hissetmektir. Düzen ve yarar sağlama amacındadır. Alanında uzman olma konusunda başarılıdır. Çözüm odaklıdır. Sorumluluk almaktan kaçınmaz. Lakin aşırı derecede detay takıntısı, hata bulma saplantısı ve kusursuz olma dürtüsü olabiliyor. Bu sebepten büyük resmi görmeyi gözden kaçırması olasıdır. Pireyi deve yapmak gibi gölge yönleri de vardır.

Yükselen TERAZİ Hayatta temel motivasyonu uyum yakalamak, uzlaştırmak, barışı ve dengeyi sağlamak üzerinedir. Buradan bile onun doğal diplomat olduğuna dair çıkarım yapabiliriz. Hak-hukukun hesabını tutmak, tatsızlık çıkmasın diye kendinden çok ödün vermek ve bazen de mücadeleden kaçmak gibi gölge yönleri olabiliyor. Kendi haklarını savunmayı teğet geçebiliyor. Kararsızdır. Sosyal ve sanatsal yönü kuvvetlidir. Zevk sahibidir. Hoş giyinmek, nezih ortamlarda bulunup kültür sahibi arkadaş çevresi edinmek ister. Özünde sevilme ve ilgi görme isteği baskındır.

Yükselen AKREP Kendini gizleme, güçlü olma ve duygusal anlamda güvende olma dürtüsü vardır. Mücadele etme ve hayatta kalma yönü kuvvetlidir. Sabırlı ve dayanıklıdır. Gölge yönde ya hep ya hiç mantığı çalışabiliyor. Zira sevdiğini tam sever, sevmediğini de sevmek için çaba göstermez. Bu bakış açısı takıntıyı, önyargıyı, aşırlığı da beraberinde getirebiliyor. Kindar ve kıskanç yönleri vardır. Kontrol etme güdüsü baskındır. Kriz zamanlarında soğukkanlıdır. Hayatında krizlerle dönüşümü deneyimler.

Yükselen YAY Hayata karşı bardağın dolu tarafından bakar. İdealist, açık fikirli, arkadaş canlısı ve iyimser intiba yaratır. Bilgi arayışında olan yükselen Yaylar seyahat etmeyi, yeni kültürler keşfetmeyi, maceraya atılmayı severler. Farklı bilgi ve deneyimlere açık olması onun hoşgörülü tarafını kuvvetlendirir. Lakin kendi inançlarına, bilgilerine ve doğrularına bağlılığı fanatik, önyargılı ve yargılayıcı yaklaşımı getirir. Hareket özgürlüğünü sever bu sebeple kısıtlanmaktan hiç hoşlanmaz. Açık sözlüdür ama bazen ipin ucunu kaçırıp patavatsız olabiliyor.

Yükselen OĞLAK Ciddi, mesafeli ve soğuk duruşa sahip olup temel amacı toplumda başarı ve güç kazanmaktır. Sosyal statü ve somut kazanımlar edinmek onun için çok önemlidir. Olaylara rasyonel ve gerçekçi bakış açısı ile yaklaşır. Sorumluluk sahibidir. Görev bilinci kuvvetli, çalışkan ve disiplinlidir. Gölge yönde aşırı temkinli ve karamsar olabiliyor. Kontrolü kaybetme korkusu yüksektir. Duygularını açmayı veya ifade etmeyi zayıflık olarak görebiliyor. Bu sebepten duygularını sergilemekten kaçınır.

Yükselen KOVA Özgürlük bilinci çok gelişmiş olan yükselen Kovalar alışılmışın dışında bir izlenim bırakmaktadır. Hem fiziksel hem fikirsel anlamda kendine özgü yaklaşımı vardır. Orijinal ve ilerici bakış açısına sahip olup sabit fikirlidir. Başkaldırı dürtüsü kuvvetlidir. Sosyal, ekip işlerine yatkın olduğu kadar bireyselliğine düşkündür. İnsancıl duyguları güçlüdür, eşitlik ve doğruluk bilinci gelişmiştir bu sebeple çevresindeki insanlarda farkındalık yaratır. Çabuk sinirlenen, dediğim dedik, duygularını göstermeyen ve yönetilmeyi sevmeyen yönleri vardır.

Yükselen BALIK Aşırı duyarlı, özverili, duygusal ve çabuk etki altında kalan bir intiba yaratırlar. Bu sebeple ruh halleri motivasyonunu ve hayata yaklaşımını etkilemektedir. Empati duygusu gelişmiştir. Sezgileri kuvvetlidir. Merhametli ve affedicidir. Hayal gücü, sanatsal yönleri baskındır. Bütüncül bakış açısında sahiptir. Bu da yer yer sorunlardan kaçmayı ve detayları önemsememeyi pekiştirir. Aşırılıklara eğilimlidir. Gölge yönde tutarsız, unutkan ve aşırı hayalci olabiliyor. Kendini kandırma eğilimi de vardır.

 

YAZIYI PAYLAŞ:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

HAKKIMDA

1994 Bakü doğumluyum. Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi (çift anadal) bölümlerinden mezun olduktan sonra yükseköğretim hayatımı Warwick Üniversitesinde yaptığım yüksek lisansla tamamladım.

DANIŞMANLIK

Doğum Harita Analizi ve Öngörü Danışmanlığı konularında danışmanlık almak istiyor olabilirsiniz.