Süper Ay Nedir?

Bu hafta 26 Mayıs tarihinde gerçekleşen süper dolunay aynı zamanda bir Süper Ay tutulmasıydı. Bu yazıda Süper Ay’ın ne olduğunu kısaca anlatmak isterim. Ay’ın Dünya’ya en yakın bulunduğu zamanlarda gerçekleşen yeni ay ve özellikle de dolunay zamanları süper ay, süper yeni ay veya süper dolunay olarak isimlendirilir. Örneğin süper dolunay zamanlarında Ay normal tarihlere göre 13% – 15% arası daha büyük ve 30 %’a yakın daha parlak gözlemlenir. Ay’ın sahip olduğu oval şekildeki eliptik yörüngesi onu Dünya’nın etrafında dönerken yakınlaştıran ve uzaklaştıran etkiye sahiptir. Dünya’ya en yakın konumuna “yerberi” İngilizcesi “perigee” ve en uzak konumuna ise “yeröte” yani “apogee” denir. Dünya ve Ay arasındaki normal mesafe 384 bin km iken yerberi halinde bu mesafe 356 bin km’lere kadar inebilmektedir. Bir diğer terim de Mikro Ay yani Ay’ın yeröte halidir ki bu durumda Ay Dünya’nın merkezinden yaklaşık 405 bin km uzakta bulunmaktadır.

Bildiğimiz üzere Ay döngüsü ortalama 28-29,5 gün sürmekte olup dolunay evresi bu döngüde sadece bir kere meydana gelmektedir. Her dolunay bir süper dolunay olmamakla beraber süper dolunaylar yılda 3 ya da 4 kez gerçekleşmektedir. Örneğin 2025 senesine kadar her sene 4 kez süper dolunay gerçekleşecektir. 2021 senesinde süper dolunay tarihleri 28 Mart, 27 Nisan, 26 Mayıs ve sonuncusu 24 Haziran Oğlak dolunayı olarak kaydedilecektir. Ek olarak bir sonraki Süper Ay Tutulması 16 Mayıs 2022 yılı Akrep burcunda gerçekleşecektir.

 

Kaynakça:

www.nhm.ac.uk

www.earthsky.org

www.solarsystem.nasa.gov

YAZIYI PAYLAŞ:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

HAKKIMDA

1994 Bakü doğumluyum. Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi (çift anadal) bölümlerinden mezun olduktan sonra yükseköğretim hayatımı Warwick Üniversitesinde yaptığım yüksek lisansla tamamladım.

DANIŞMANLIK

Doğum Harita Analizi ve Öngörü Danışmanlığı konularında danışmanlık almak istiyor olabilirsiniz.