Retro Nedir?

Gezegenin geri gitmesi veya geri hareket etmesine Astrolojide “retro” denir. Kendi bulunduğumuz gezegenden baktığımız zaman gezegenlerin hareket hızı Dünya’ya kıyasla yavaşladığında onların ilk önce durağanlaştığı ve geride kaldığına dair gözlem algısı yaranır. Geri giden gezegen gözlemine en sık verilen örnek araba kullanırken sizden daha yavaş gitmekte olan arabanın yanından geçtiğinizde geriye doğru gidiyormuş gibi görünmesi yanılgısıdır. Aslında ekliptik düzlem – Dünya’nın Güneş’in çevresinde döndüğü yörüngenin oluşturduğu düzlem – gereği Güneş sistemimizde bulunan hiçbir gezegen fiziksel olarak geri hareket etmez.

Astrolojide Retroların önemi büyüktür zira gezegen bu konumda kendi doğasını yeterince yansıtamaz ve gücü düşer. Enerji daha içe dönük çalışmaya başlar ve bireysel haritalarda bulunduğu konumda motivasyon kaybı yaşanır. Bu sebeple temsil ettiği konularda blokaj yaratır, gecikmelere sebep olur, problem ve zorluk çıkarır. Retro’nun kelime anlamı “geçmişe yönelik veya geçmişe ait” olduğundan gezegen Retroları eski temaları tekrar gündeme getirir. O yüzdendir ki, retro döneminde astrologlar yeni bir konuda karar almayın, girişimde bulunmayın, tam tersi eski hesapların üzerinden geçin, yüzleşin ve çözüme kavuşturun, yarım bırakılan işleri tamamlayın diye telkinde bulunurlar. Retro gezegenler “Rx” sembolü ile tasvir edilmektedir.

YAZIYI PAYLAŞ:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

HAKKIMDA

1994 Bakü doğumluyum. Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi (çift anadal) bölümlerinden mezun olduktan sonra yükseköğretim hayatımı Warwick Üniversitesinde yaptığım yüksek lisansla tamamladım.

DANIŞMANLIK

Doğum Harita Analizi ve Öngörü Danışmanlığı konularında danışmanlık almak istiyor olabilirsiniz.