Jüpiter ve Satürn Kavuşumu: Hava Çağı

Satürn ve Jüpiter’in yörüngeleri her 20 yılda bir gezegenleri aynı hizaya getirir. 21 Aralık 2020 tarihi 1623 yılından beri – yaklaşık 400 sene – ilk kez iki gaz devinin birbirine bu kadar yakın geçtiğini gösteriyor. 1623 kavuşumu, gökyüzünde Güneş’e yakın konumu nedeniyle Dünya’nın büyük bir kısmında gözlemciler tarafından görülmemiştir. 2020 Aralık ayındaki Büyük Kavuşum gezegenler gece saatlerinde hizaya geldiğinden ve gökyüzü gözlemcileri olaya tanık olduklarından bu yana yaklaşık 800 yıl sonra ilk kez gerçekleşti. Yıl 1226’da Satürn ve Jüpiter yine Kova burcunda kavuşum gerçekleştirmiştir. Bu durum 21 Aralık 2020 tarihinde oluşan göksel olayı daha bir özel kılıyor. Kavuşumu astrolog Chani Nicholas “bir çağın sonu ve yenisinin başlangıcı” olarak tanımlamıştır.

Satürn ve Jüpiter kavuşumları her 20 yılda bir gerçekleşse de 2020’deki durum başka bir sebepten özel ve olağanüstü bir öneme sahiptir. İki gezegen, yaklaşık 200 yıl aynı elemente sahip burçlarda kavuşumlarını oluşturuyorlar. Örneğin 15.yüzyılın başından 17.yüzyılın başına kadar su burçlarında iken 17.yüzyılın başından 19.yüzyılın başına kadar ateş burçlarında kavuşmuşlardı. 1802’den beri Satürn ve Jüpiter kavuşumları toprak elementi burçlarında meydana geliyordu ve sonuncusu 28 Mayıs 2000 yılında Boğa’da gerçekleşmişti. Jüpiter ve Satürn’ün 21 Aralık 2020 Kova burcunda birleşmesinden sonra hava elementine oluşacak kavuşumlar 2159 yılına kadar devam edecektir. Bu yılda su burcuna geçecek olup 2179 senesinde tekrar hava burcuna dönecektir. Ayrıca belirtmeden geçmeyelim, Satürn ve Jüpiter’in aynı elementte devamlı kavuşumlarını gerçekleştirilmesi astrolojide “Büyük Mutasyon” olarak bilinmektedir.

Böylece Jüpiter ve Satürn’ün toprak burçlarında kavuştuğu 200 yıllık döngü sonra erdi ve büyük hava çağı başladı. Toprak çağı maddi güvenliği, maddi değerleri, başarıyı, statüyü, sahip olup kontrol etmeyi önemli kılmışken hava çağı yerleşik düzenleri, kalıplaşmış inançları/sistemleri/doğruları kesintiye uğratacak ve kolektif fikirlere, iletişim şeklimize radikal değişiklikler getirecektir. Son 200 yıllık toprak döngüsünde tarım, imalat, madencilik, gayrimenkul gibi işletme ve ticaret biçimleri ön planda oldu. Materyalist bakış açısı baskındı ve değer görüyordu. Hava çağında zaman geçtikçe bu algı kırılacaktır. Hava çağı demek akıl, bilgi ve veri demektir. Yeni düzende eşitlik, yenilikçi olmak, toplumsal ve bireysel haklar önem kazanacak olup yapay zekâ, uzay, robot, teknolojik keşifler ve sanallaştırmanın artışı bunun yanı sıra reformlar, ayaklanmalar daha sık gündemde olacaktır.

“Bu iki gezegen, “Zamanı İşaretleyenler” veya çağların hükümdarları olarak biliniyordu. Onların döngüleri fikirlerin, imkânların, olasılıkların (Jüpiter) algılanması ve somut maddi dünyadaki (Satürn) tezahürleri arasındaki etkileşimi işaretleyen insan gelişiminin temeli olarak düşünülebilir”. (Charles Harvey).

 

KAYNAKÇA:

space.com

nytime.com

astrology.com

Charles Harvey – Mundane Astrology

dawnmountain.com

R.Merriman – isarastrology.org

YAZIYI PAYLAŞ:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

HAKKIMDA

1994 Bakü doğumluyum. Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi (çift anadal) bölümlerinden mezun olduktan sonra yükseköğretim hayatımı Warwick Üniversitesinde yaptığım yüksek lisansla tamamladım.

DANIŞMANLIK

Doğum Harita Analizi ve Öngörü Danışmanlığı konularında danışmanlık almak istiyor olabilirsiniz.