Jüpiter Kova Transiti: Burçlara Etkisi

Öncelikle transit terimin astrolojide ne anlama geldiğine açıklık getirmek isterim. Transit gökyüzünde gezegenlerin, asteroidlerin güncel pozisyonlarını ve burada ne kadar sürede bulanacaklarını anlatır. Ayrıca güncel konumlar bireysel doğum haritalarımızda hangi alanı veya astrolojik noktaları tetikliyorsa orada kendi doğasını yansıtıyordur. Bunun yanı sıra natal gezegenlere yaptığı açılarla da o transitin ne tür etkiler yaratacağının önemli faktörlerindendir. Örneğin Jüpiter transiti ortalama 1 sene sürer ve yükselen burca göre düştüğü hayat alanımıza kendi karakteristik özelliğini yansıtacaktır. Jüpiter fırsatlar yaratır, şans sunar, bulunduğu hayat alanıyla ilgili iyimser gelişmeler getirir ama Kova transitinde yalnız değil bir de Satürn var.

21 Aralık 2020’de Jüpiter ve Satürn’ün Kova burcunun 0 derecesinde büyük kavuşumuna şahit olduk. Daha önceki hem Satürn Kova transiti hem de büyük kavuşum yazısında nasıl ki kolektifte kurulu düzenlerin, yönetim şekillerinin ve sistemlerin tedricen değişime uğradığına şahit olacağımızı belirttiysem bu bireysel haritalar için de geçerlidir. Elbette ki ikisinin transit süresi farklıdır zira Satürn transiti Jüpiter’e göre daha uzundur yaklaşık 2,5 senedir. Bu da onun Jüpiter’e göre daha ağır bir gezegen olduğunu gösterir ayrıca etkileri uzun zaman dilimine yayıldığından getirdiği değişimler de büyük olur.

Belirtmek isterim ki, Jüpiter etkisiyle fazla abartıya, iyimserliğe kapılabiliriz. Lakin Satürn’le aynı alanı tetikleyecekleri için büyük birader bizlerden emek/çaba/gayret talep edecektir. “Armut piş ağzıma düş” yok. Hayatımızda köklü değişimlerin olması için veya bir şeylerin temelini sağlam atabilmemiz için konfor alanımızdan çıkmamız lazım. Satürn biraz zorlar, konfor alanımızı elimizden alır bizi kısıtlar ne için disipline etmek için; sağlam adımlarla ilerleyelim diye plan/program yaptırır. Bazen korkularımızla yüzleştirir. Ama hangi değişim bazen korkunç bazen de acılı olmaz ki. Kısaca “kader gayrete âşıktır” cümlesini unutmayalım.

Yükselen KOÇ – Arkadaş ve sosyal çevrenizin genişlemesi/değişime uğraması; topluluklarda, etkinliklerde aktif olmanızı, yeni arkadaşlıklar edinip kalıcı dostluklar kurmanızı vaat etmektedir. Satürn diğer yandan size hizmet etmeyen çevreyi/arkadaşlıkları geride bırakmanız gerektiğini hatırlatabilir.  Kariyerle ilgili yatırım planları düşünüyorsanız bu alanda güzel kazançlarda beklenebilir lakin Satürn geçişi size doğru adım atmanız ve emek vermeniz gerektiğini sıkça hatırlatacaktır. Beklenmedik fırsat kapısı önünüze çıkabilir belki de bir ortaklık teklifi olabilir. Yeni proje veya ekip işine katılabilirsiniz. Hayat planlarınızda 2,5-3 sene sonrasında büyük değişimler gerçekleşmesi kuvvetle muhtemeldir.

Yükselen BOĞA – Bu transit çalışma ve meslek hayatınızda, toplumsal statünüzle ilgili konularda yeni fırsatlar, iyimser gelişmeler vaat ediyor. Yeni yöneticiniz olabilir veya patronla iş ilişkileriniz daha da gelişebilir. Mevkiinizde veya gelirinizde artışı gözlemlenebilir bununla beraber sorumluluklarınız da artış gösterebilir. Saygınlığınız artabilir, emeğinizin karşılığında başarı ve ödüller kazanabilirsiniz. Ayrıca daha önce iş hayatınızla ilgili yaşadığınız sıkıntılarda çözülmeler yaşanması beklenebilir. Ayrıca şu anki çalışma hayatınızdan bağımsız yeni girişimlere atılımlar da yapma fırsatları yakalayabilirsiniz veya bu konuda gelecek hedefleri oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Yükselen İKİZLER – Sevgili İkizler, hayat görüşünüzde; eğitim/yükseköğretim hayatınızda; hukuki konularda ve uzun yolculuklar/yabancı ülkeler yurtdışı ile alakalı durumlarda yeni pozitif gelişmeler söz konusu olabilir. Yakın çevreden/kardeşlerden destek görebilirsiniz. Yeni dil öğrenmeye kararıverebilirsiniz. Resmi kurumlarla veya mevcut hukuki süreçlerinizle ilgili bir takım sorunlar yaşadıysanız çözümler ayağınıza gelebilir; ilk başta mücadele ve çaba vermeniz gerekebilir. Kalıcı çözümler elde edebilirsiniz. Yükseköğretimi yarım kalan veya yabancı ülkeden eğitim almak isteyen yükselen İkizler bu konuda kalıcı adımlar atma fırsatı yakalayabilirler. Hayat görüşünüzü değiştirecek konulara merak salabilir, felsefe/din/ruhsal konularda abartı bir araştırma içine girebilirsiniz.

Yükselen YENGEÇ – Bu dönem ortaklık işlerinden gelen maddi kazanımları, eşin geliri, miraf/vergi/borç/senet/kredi gibi konularda yani kendi imkânınız dışında oluşan maddi konularda bir takım fırsat, fayda elde edebileceksiniz. Eşin kaynağında gelişme olabilir. Sert açılar altında bir takım kayıplar da yaşatabilir. Transitin geçtiği alan tehlikeleri/ameliyatları/nafakaları da anlattığı için Jüpiter bir nevi koruyucu etki bırakabilir, sizi oluşabilecek sorunlardan koruyucu görevi taşıyacaktır diyebiliriz. Çünkü kendisi Zodyak’ın büyük iyicilidir. Uzun zamandır almayı beklediğiniz alacağınız, kapatmak istediğiniz krediniz veya mevcut ödemelerinizde gelecek destekler konusunda iyicil etkiler bekleniyor. Beklemede olan tahsilatlarda olumlu sonuçlar vaat ediyor. Bahsettiğim konularda yaşanan bir takım sıkıntılarla ilgili vereceğiniz çaba ve gayret sonucunda olumlu sonuçlar elde etmeniz kuvvetle muhtemeldir.

Yükselen ASLAN – Ortaklık veya ortaklık teklifi, ortak projeler; evlilik veya evlilik teklifi alanını etkileyen bu transit olumlu etkilere gebedir diyebiliriz. Jüpiter yabancı ülkeleri ve kişileri anlattığından yabancı ortak/eş gibi durumlar da söz konusu olabilir. Varsa davalarınızla ilgili yaşanan sıkıntılar, sürüncemede olan durumlar kalıcı çözüme kavuşabilir ve lehinize sonuçlanabilir. Lakin Satürn etkisinden sebep belki bir takım engeller veya uzatmalar öncesinde yaşanabilir. Bu durum aynı zamanda ilişki hayatınızla da ilgili olabilir. Sorunları çözüme kavuşturmak, ilişkiyi sağlamlaştırmak adına transiti olumlu anlamda değerlendirebilirsiniz. Güzel giden ilişkiler kalıcı imzalar atabilir veya kalıcı bir ilişkinin temeli atılabilir. Köşe evde olduğundan doğasını kuvvetli şekilde ortaya koyacağı için karşınızdaki kişilerden destek/yardım görebilirsiniz. Sert açılar altında özellikle yapılacak anlaşmalara, girilecek ortaklıklara dikkat etmekte fayda var zira altı boş vaatler beklentileri karşılamayabilir. Farkındalıklı olmanızda her zaman fayda vardır.

Yükselen BAŞAK – Sevgili Başaklar başta sağlığınız ve bünyeniz; rutin hayatınız hem ev hem iş ortamınız; çalışanlarınız/çalışma arkadaşlarınız konularında yeni bir düzen, rutin oluşabilir. Yeni sorumluluklar ve görevler verilebilir bu sebepten hem iş hem ev hayatınızı belli bir plan/sistem çerçevesinde oturtmanız gerekebilir ki buna evden çalışanlar da dâhildir. İş hayatınızda yeni sistem/düzen entegre edilebilir. Sağlığınıza ekstra dikkat etmelisiniz, spor aktiviteleri, vücudunuza iyi gelecek beslenme biçimi ve alışkanlıklar edinebilirsiniz. Başta zor gelebilir belki ama düzene koyduğunuz sürece olumlu sonuçlar almanız kaçınılmazdır. Zira Satürn stres/kısıtlama/zorlanmalar yüzünden ihmal ettiğiniz sağlığınızı hastalıklarla tetikleyebilir bu sebepten önlem almakta fayda vardır. Evcil hayvan sahiplenebilir bunun sorumluluğu altına girebilirsiniz.

Yükselen TERAZİ – Sevgili Teraziler bir hava burcu olduğunuzdan sebep hem Jüpiter hem Satürn sizlere üçgen açı ile öncelikle destek olacaktır. Şanslısınız; etkilediği alan sizlerin yaşam enerjisi; aşk ve flörtlerin, yaratıcılığın, hobilerin ve çocuklar evi olan 5.evdir. Transitin bulunduğu burç gereği bağımsızlığın, arkadaşlığın daha öncü olduğu aşklara çekilebilirsiniz. Bireysel alanınızı koruyacağınız bir ilişki tercih edebilirsiniz. Flört ve sosyal hayatınız canlanabilir. Jüpiter bu konuda fırsatlar sunduğu gibi Satürn de doğru seçim ve adımlar sonucunda ilişkide kalıcılığı pekiştirme konusunda size destek olacaktır. Yeni hobiler, spor aktiviteleri veya uğraşlar keşfetmek; sanatsal konularda daha aktif olmak adına girişimlerde bulunabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya kıyacağınız çabalarınız olabilir. Çocuklarınızla ilgili bir takım başarılı, olumlu gelişmeler beklenebilir. Çocuklarınızla ilişkilerinizi geliştirebilirsiniz. Çocuk haberleri anne/baba olmak isteyen Terazilerden gelebilir.

Yükselen AKREP – Aile/yuva/ev/yerleşim/kökler/ebeveyn konuları gündemde olacaktır sevgili Akrepler. Yeni ev satın almak, gayrimenkule yatırım yapmak, yerleşim yerini değiştirmek veya evinizde değişimler yapmak gibi bir takım güzel gelişmeler yaşayabilirsiniz. Yaşam alanınızda yeni ve kalıcı düzenlemelere gidebilirsiniz. Mesela eviniz tadilat ettirmek gibi veya örneğin uzun zamandır aradığınız evi bulabilirsiniz. Jüpiter etkisinden sebep farklı ülkeye taşınma durumu da gündeme gelebilir. Aile ilişkilerinizi geliştirmek adına Jüpiter transiti olumlu etkiler içermektedir. Onlarla ilgili sorumluluklardan kaçmamak tam tersi elinizi taşın altına koymalısınız. Diğer yandan bireysel alanınızı koruyup sınır çizmek isteyebilirsiniz. Yeni hedefler koyup kararlar alabilirsiniz ayrıca meslek hayatınızla ilgili de bir takım gelişmeler veya değişimler söz konusu olabilir.

Yükselen YAY – Yakın çevre/kardeş veya kardeş gibi gördüğünüz arkadaşlarınız, onlarla iletişiminiz, fikirler ve eğitimler, yapacağınız kısa seyahatlerle ilgili yeni bir takım gelişmeler söz konusu olabilir. Fikir ayrılığı yaşadığınız kişilere karşı önyargılarınız kırılabilir, ufkunuz genişleyebilir veya fikirleriniz değişebilir. Hayata karşı daha iyimser tutum veya bakış açısı geliştirebilirsiniz. Seminerlere, eğitimlere katılabilirsiniz; yazmayı seviyorsanız bu konuya daha çok odaklanabilirsiniz. Yakın çevreyle iletişimi geliştirebilir bu sayede onlardan destek görebilirsiniz. Edindiğiniz yeni bilgileri meslek hayatınızda pratiğe dökme fırsatı yakalayabilirsiniz. Önümüzdeki sene kısa yolculuklarınız sıklaşabilir. Satürn etkisiyle yakın çevrenizde de zamanla değişimler söz konusu olabilir.

Yükselen OĞLAK – Sevgili Oğlaklar, kazanç/kendi maddi kaynaklarınız/bilginiz ve yeteneklerinizden gelen gelirleriniz/yatırımlarınız konusunda Jüpiter’den destek göreceğiniz bir sene sizleri bekliyor. Yatırımlarınız değerlenebilir. Atacağınız adımlar kalıcı sonuçlar getirebilir lakin bunun için çok çalışmanız gerekecektir. Masraf ve harcamalarda abartıya kaçma eğiliminiz olabilir biraz dikkat ve disiplin tavsiyedir. Gelirinizde Satürn etkisinden kaynaklı oluşabilecek daralma – örneğin mevcut kredi, borç sebebinden – aslında bir yerde maddi bağımsızlığınızı geliştirebilmek için mevcut durumları tekrardan gözden geçirmenize sebep olacaktır. Sonuç vermeyen adımları tekrarlamak yerine farklı yöntemler, stratejiler geliştirmenize olanak yaratacaktır.

Yükselen KOVA –Şansın, özgüvenin, koşulların daha kolay gelişebildiği koca bir sene sizleri bekliyor. Çevreniz tarafından destek görebilirsiniz; güven kazanabilir ve önünüze gelen fırsatları doğru değerlendirebilirsiniz. Girişimlerinizin; hayata geçirdiğiniz projelerin başarılı ve kalıcı olması muhtemeldir eğer sert açılar altında değilse. Zira sert açılar kuşatmasında gölge yönde aşırı iyimserlik ve abartı girişimler/atılımlar söz konusu olabilir ki bu da iyicil sonucu kötü etkileyebilir. Bu dönem yeni deneyimlere, eğitimlere, ufuklunuzu genişletecek konulara ilgiliniz merakınız artabilir. Hem maddi hem manevi büyüme ve gelişim kaydetmeniz olasıdır. Hayatınızı şekillendirirken veya yeni bir yön verirken mücadele edeceksiniz belki ilk başta çok çaba vermeniz gerecektir. Bu transit sadece yükselen Kova’ları değil Güneş burcu ve Ay burcu Kova olan kişileri de kuvvetli bir şekilde etkileyecektir.

Yükselen BALIK – Kendi iradeniz dışında gelişen olaylar, endişe, korku, gizli saklı düşmanlıklar, hastalık, dedikodu ve kurnazlık konularında bol bir yıl sizleri beklemektedir. Kendinizi izole etmek isteyebilir, biraz sosyalleşmeye ara verebilirsiniz. Zira böyle daha huzurlu hissedebilirsiniz. Belirttiğim konularda harita durumuna göre abartılı durumlar gerçekleşebilir. Örnek veriyorum önünüzü göremiyorsunuzdur, hayatınızda bazı konular belirsizdir ve bunun getirdiği abartı bir endişe hissi yaşayabilirsiniz. 12.ev haritanın görünürlüğü ve performansı düşük evidir bu sebeple Jüpiter transiti burada etkisini kuvvetli bir şekilde gösteremeyebilir. Bu dönem bilinçaltı çalışmalarına odaklanmanız, kendinizle ilgili keşfe çıkmanız ve geliştirmeniz, kaygı ve korkularınızın üzerine gitmeniz için olumlu zamanlardır. Kötü alışkanlıklarınız varsa kurtulmak için belki çok çabalayacaksınız ama kalıcı sonuçlar elde edebilirsiniz.

YAZIYI PAYLAŞ:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

HAKKIMDA

1994 Bakü doğumluyum. Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi (çift anadal) bölümlerinden mezun olduktan sonra yükseköğretim hayatımı Warwick Üniversitesinde yaptığım yüksek lisansla tamamladım.

DANIŞMANLIK

Doğum Harita Analizi ve Öngörü Danışmanlığı konularında danışmanlık almak istiyor olabilirsiniz.