Jüpiter Kova Burcunda: 19 Aralık 2020 – 29 Aralık 2021

 

Jüpiter, Yunan mitolojisinde elinde şimşekle resmedilen tanrıların efendisi ve insanoğlunun babası olarak geçen Zeus’un karşılığıdır. Şimşeklerin ve göklerin tanrısı olarak da biliniyor. Aralık 2019 tarihinde Oğlak burcuna geçiş yapan Jüpiter 19 Aralık 2020 tarihinde buradaki transitini tamamlayıp hava elementine ve sabit niteliğe sahip Kova burcuna geçiş yapmıştır. 14 Mayıs – 28 Temmuz 2021 tarihlerinde Balık burcuna geçiş yapacaktır ve retro hareketinde tekrar Kova burcun geçip seyrini 29 Aralık 2021 sabah saatlerine kadar devam ettirecektir. Bir daha Jüpiter’in Kova burcu uğrağı 11 sene sonra 30 Kasım 2032 senesine denk gelecektir. Jüpiter astrolojide bolluğu, bereketi, özgürlüğü, umutları, iyimserliği temsil eder; bulunduğu yeri büyütür, zenginleştirir, ilerletir, şans ve fırsatlar getirir. Büyük iyicil olarak tanımlanır. Bunun yanı sıra abartmayı ve aşırılıkları anlatır. Jüpiter Oğlak burcunda düşük çalışır ve son bir senedir Jüpiter Oğlak transitinde gezegenin temsil ettiği konulardan uzak kaldık, daha gerçekçi ve realist olduk. Fırsatları ve ilerlemeyi emek sarf ederek elde ettik. Özellikle senenin ilk yarısı Ay düğümü ’nün, Plüton’un, Satürn’ün de Oğlak burcunda olması büyük sorumluluklar getirdi; dönüşümler, kısıtlanmalar; büyük kurumların zorlanması gibi tecrübeler yaşattı. Şansımızı kendimiz yaratmamız; daha planlı/programlı/hazırlıklı hareket etmemiz gerekti. Ne kadar iyimserliğe kapıldıysak bir o kadar gerçekle ve somut olanla yüzleştik.

Jüpiter Kova döneminde bilim, teknoloji ve keşifler konusunda büyüme ve ilerleme; internet platformlarında yeniliklere; sosyal faaliyetlerinin, sivil toplum kuruluşlarının, topluma dair eylemlerin sıklaştığına şahit olabiliriz. Bireysel hayatlarda özgürlük vurgusunun baskın olduğu, ileriye dönük fikirlerin yaygınlaştığı bir yıl olup bu sayede mevcut alışılmış olandan bağımsızlaşmanın ve artık işe yaramayan düzenleri değiştirmenin tohumları atılacak diyebiliriz. Farklı bakış açısı geliştirmemizi sağlayacak bir yıl bizleri bekliyor. Adalet, eşitlik ve birlik arayışının yüksek sesle duyulacağını, ötekileştirme ve ayrımcılığın yerine empati duygusunun büyüyeceğini söyleyebiliriz. Modern yöneticisi Uranüs’ün Boğa burcunda seyri devam etmekte olup geleneksel olanı, yıllardır dayatılan kalıpları, alışılmış düzeni/sistemi/ekonomik yapıları değişime uğratacak ve sarsacaktır. Bu konulara yeni bir düzen getirecektir. Klasik yöneticisi Satürn’ün de Kova burcuna geçişi ilkin olarak yenilenme ve ilerleme sürecini yavaşlatabilir. Daha kontrollü, planlı ve tedbirli olmamızı öğretecek; bireysel hayatlarımızda iyileştirmek istediğimiz konulara, hayallerimize, hedeflerimize, yapmak istediğimiz değişimlere çaba göstererek, belli kurallara uyarak, sorumluluklardan kaçmadan onları üstlenerek ulaşabileceğimizin altını çizecektir. Kova burcunun düştüğü ev hangi yaşam alanımızı anlatıyorsa o alanda ufkumuz genişleyecek, bağımsızlaşacağız, bakış açımız değişecek, gerekirse çaba gösterip emek vereceğiz, yüzleşeceğiz; bu sayede değişmesi gereken değişecek, gelmesi gereken yenilikler ve farklılıklar gelecektir.

 

YAZIYI PAYLAŞ:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

HAKKIMDA

1994 Bakü doğumluyum. Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi (çift anadal) bölümlerinden mezun olduktan sonra yükseköğretim hayatımı Warwick Üniversitesinde yaptığım yüksek lisansla tamamladım.

DANIŞMANLIK

Doğum Harita Analizi ve Öngörü Danışmanlığı konularında danışmanlık almak istiyor olabilirsiniz.