Harita Analizleri Bölüm 2: Ted Bundy

Özgeçmiş

Theodore Robert Bundy nam-ı diğer Ted Bundy olarak tanıdığımız, cinayetleri ile geçtiğimiz yüzyılda ün kazanan, hikayesinin kitaplara, ekranlara taşındığı meşhur seri katil 24 Kasım 1946 22:35 tarihinde ABD’nin Burlington, Vermont eyaletinde gayri meşru çocuk olarak doğmuştur. Seri katil teriminin ilk defa onu tanımlamak için ortaya atıldığı söylenmektedir. Babasız büyüyen Bundy, dokuz yaşına kadar dedesi ve ablası olarak tanıdğı annesi ile Philadelphia eyaletinde yaşadıktan sonra Washington’a taşınmıştır. Çocukluk döneminde içe kapanık, iletişim kurmak, arkadaş ve sosyal çevre edinmekte zorlanmıştır. Başarılı bir öğrenci olmasına rağmen lise yıllarında hırsızlık, röntgencilik gibi davranışlar sergilemiştir. Üniversite yıllarında bir kadına aşık olmuş fakat sevdiği kadının onu terk etmesi onda derin izler bırakmıştır. Hayatında yaşadığı diğer sarsıcı olay yıllarca ablası bildiği kadının annesi olduğunu öğrenmesi olmuş ve olayın ardından Bundy’nin kadınlara karşı nefret tohumu filizlenmeye başladığı söylenmektedir. Olaylar zinciri onu insan psikolojisini öğrenmeye yönlendirmiş ve Psikoloji bölümünü kazanmıştır. Devamında hukuk okumak için ikinci üniversiteye başlamıştır. Bu dönemlerde Bundy, eski sevgilisi ile karşılaşmış ve ona evlenme teklif etmiştir, fakat bunu sadece kendini ıspatlamak için yaptığından teklifi kabul eden eski sevgilisini terk etmiş ve kendisi ile bir daha görüşmemiştir. İkinci üniversiteyi yarıda bırakıp cinayetlerine başlayan Bundy, genellikle eski sevgilisine benzeyen genç yaşta üniversite öğrencisi olan kadınları kurban olarak seçtiği kayıtlara geçmiştir. Ona yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre ilk cinayetini 15 yaşında işlemiştir, lakin kayıtlarda ilk cinayetinin 1974 senesinde işlendiği görülüyor. Aynı sene içinde en az 8 kadın cinayeti işlemiştir. Cinayetlerinde kurbanlarını döven, işkence eden, tecavüz eden Bundy kültürlü ve beyefendi görünüşü sebebi ile yıllarca cinayetlerini fark edilmeden devam ettirmiştir. Kurbanlarına çeşitli yaklaşımlar sergileyerek, dış görünümünü her seferinde değiştirme konusunda başarılı olmuş ve onları kolaylıkla tavlayabilmiştir. Bazı davalarında devletin atadığı avukatı istememiş, kendi avukatlığını kendisi yapmıştır ve bu sayede hapishaneden bile kaçmayı başarmıştır. Kendi açıklamasına göre 30’dan fazla cinayet işlemiştir fakat gerçekte bu rakamın daha fazla olduğu düşünülmektedir. İdam cezasından kurtulamayınca, idamına sayılı günler kala yıllardır inkâr ettiği cinayetlerini itiraf etmiş. İdam edilmeden 1 gün önce televizyon röportajı vermiş ve 23 Ocak 1989 07:16 tarihinde vücuduna elektrik verilerek idamı gerçekleşmiştir.

Harita Analizi

5 gezegenin Retro yaptığı bir harita ile karşı karşıyayız. Geçmişinin Bundy’nin hayatında önemli rol oynadığı söz konusu. İlk olarak Bundy’nin çocukluk yaşlarından başlayan içe dönüklük, sosyalleşme sorunu, iletişim kurmakta zorlanması ile haritasında Merkür gezegeninin retro oluşu arasında bağlantı kurabiliriz. İşlediği cinayetleri titizlikle ve sabırla yapmasında da bu konumun katkısı olduğunu düşünüyorum. Zira Merkür (Rx) doğan kişilerin küçük yaşlarda içe kapanık, utangaç, kendilerini izole etme ihtiyacının yüksek olduğu ve arkadaşlık kurmaktan çekindiği görülmektedir. Fakat bu retro gezegenin ona kattığı diğer özelliklerde vardır ki bunlar onun özenli, detaycı ve analizci taraflarıdır. Zira Merkür doğum haritasında geri gittiği burcun temsil ettiği konularda özenli ve detaycı yapı vermektedir. Merkür Akrep burcunda retro; Akrep duygusal zekâyı, insan psikolojisini iyi çözümleme, derin ve sessiz olmak aynı zamanda yönetici gezegeni Mars’ın temsil ettiği dayanıklılık, sert ve acımasız davranışları; modern yöneticisi Plüto’nun verdiği kuşkucu, takıntılı, intikamcı özellikleri gün yüzüne çıkarmıştır. Merkür Akrep’te rahat edemez, Bundy’nin hayatında uğraştığı konuda iyi düşünme, derin konstrasyon, komplo kurma, insanları kendi çıkarı için kullanma özelliklerini ortaya çıkarmıştır. Onun insanları rahatlıkla analiz etmesini, psikoloji okumasını destekleyen bir yerleşimdir.

 

Venüs retro (Rx) kadınlarla olan ilişkilerinde sevgisizliği ve güvensizliği deneyimlediğini gösterir. Ayrıca yıllarca eski aşkın etkisinden çıkamama ve eski sevgilisine benzeyen kadınları kurban seçme eğilimine katkıda bulunmuştur. 4.evde Venüs Merkür Akrep kavuşumu Bundy’nin kadınlar üzerinde baştan çıkarıcı, etkileyici tarafını da vurguluyor. Aynı zamanda erken yaşlarda aileden gelen karmik, çalkantılı, sırlarla dolu deneyimi de gözler önüne seriyor. Ablası bildiği kişinin yıllar sonra annesi olduğunu öğrenmesi gibi. 10.evdeki Uranüs’ün Ay’la zorlu açısı anne rolünün mesafeli, güvenilmez, bir var bir yok oluşunu gösteriyor olabilir. Bundy’e ayrıca sinirli, duygusal dalgalanmaları fazla olan bir kişilik katmıştır. 10.ev Uranüs aynı zamanda otoriteye başkaldırı potansiyelini, toplumsal imajının sıra dışı, soğuk ve insani duygulardan uzak bir yöntemi olduğunu da gösteriyor bizlere. Ay/Mars kavuşumu anneye veya kadınlara karşı öfke belirtisidir. Ay/Kiron 45’liği kadınlarla ilgili içsel bir hayal kırıklığı, duygusal yaraya işaret etmektedir.

Diğer gösterge Ceres asteroidinin Kova’da oluşu zaten geleneksel birisi olmadığını, genç yaşlarında anne figüründen veya anne algısından yoksun olduğunun altını çiziyor. Bu göstergeye sahip kişilerde çocukken çevresi tarafından ihmal edilmişlik, terk edilmişlik ihtimalleri yatmaktadır ve bu sebeple iler ki yaşlarda bağlanma ve bağlı kalma konusunda problemler yaşarlar. Başkaları tarafından kabul edilmek, gruplarda veya aynı görüşleri paylaşan ekiplerde bulunmak ona iyi hissettirmiş hep. Zaten birçok politik kampanyalarda gönüllü olarak aktif çalıştığı bilinmektedir. 6.evde konumlanmış Ceres’in Satürn/Jüpiter/Pluto ile sert açılar altında çevre/grup/arkadaşlık ve toplum tarafından dışlanma duygusu veya deneyimi onda depresyon, anksiyete ve bağımlılık sorunlarını da fazlaca tetiklemiş olduğunu gösteriyor.

Bir diğer dikkatimi çeken nokta Lilith Yay burcunda ve 5.evde konumlanmıştır. Belgeselinde, hakkında yazılıp çizilen çoğu metinde Bundy’nin tam bir narsist olduğu yazmaktadır. Lilith 5.ev narsizme işaret eder. Gururu ve egosu onun en büyük düşmanı olmuştur hayatında. Bundy’nin aslında karmik görevi kendi egosunu, beğenilme ve göz önünde olma takıntısını dizginlemekti. Yay etkisinden sebep dikkatlerin merkezinde olmak için aşırı istek ve arzu duymuştur. Kendisini televizyonlarda izlemek, haberlere çıkması onun için gizli mutluluk kaynağıydı. Bu gösterge ayrıca Bundy’de fikirlerini başkalarına empoze etme, otorite olma isteği, orta yaşlarda gelişen öfkeli/şiddet içerikli cinselliğe de işaret etmektedir. Ayrıca Ay’ın Lilith’le kavuşumu kadınlarla ilgili sorun ve skandallara tekrar vurgu yapmaktadır.

Satürn Aslan (Rx) zararlı konumda ve 12.evde. Babanın yokluğu, aşağılanma ve yetersizlik duygusunun yoğunluklu olduğu bir psikolojiyi vurguluyor. Ayrıca diğer insanların ondan hoşlanmadığını, onu dışladığına dair düşünce kalıbı geliştirmiş olması olasıdır. Hayatındaki koşulların güvenilir olduğundan hep şüphe eder. 12.evdeki Satürn hapishane, hastane gibi kapalı alan yerleriyle ilgili zorluklara ve problemlere işaret eder. Yalnızlık ve kaybolmuşluk duygusu verir ve bu sebeple hem zihinsel hem duygusal anlamda kısıtlanmış hissetmiş olması olasıdır. Satürn (Rx) Jüpiter karesi de adalet, hukuk konularında otorite ile sorunlarla karşılaştığını gösteriyor. Bu kişi kendi kurallarını ve sınırlarını kendi belirlemiştir. Pluto (Rx) 12.ev konumu bastırılmış korkulara, psikolojik kaosa, bir konuya saplantılı bir şekilde kanalize olmaya ve manipulatif yapıya işaret etmektedir.

Yükselen ve 9.ev lordunun Yay burcunda olması hukuk alanındaki eğitimini ve mahkemede kendi kendinin avukatı olduğunu da vurgulayan konumlardandır. Mars Pluto (Rx) üçgen açısı yüksek cinsel dürtüsü olduğunu, Plüto (Rx) bastırılmış kontrol kaybı korkusu ve acımasızlığını, Venüs (Rx) /Plüto (Rx) kare açısı kadınlarla ilgili takıntısı olduğunun altını çizer niteliktedir. Venüs/Pluto ve MC T-karesi toplumda kadınlarla ilgili cinsel saldırı ve cinayetleri ile tanındığını da vurgulamaktadır.

YAZIYI PAYLAŞ:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

HAKKIMDA

1994 Bakü doğumluyum. Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi (çift anadal) bölümlerinden mezun olduktan sonra yükseköğretim hayatımı Warwick Üniversitesinde yaptığım yüksek lisansla tamamladım.

DANIŞMANLIK

Doğum Harita Analizi ve Öngörü Danışmanlığı konularında danışmanlık almak istiyor olabilirsiniz.