Harita Analizleri Bölüm 1: El Chapo

Aslında doğum tarihi ve saati tam olarak bilinmemekle beraber Astro.com sitesinden yayınlanan verilere istinaden çıkarılmış doğum haritasını inceleyeceğiz. Dünyadaki en önemli aktif astro veri toplayıcılarından Sy Scholfield uyuşturucu baronunu doğum belgesinden alıntı bulmuş ve doğum saatini okumak zor ama “00 Horas” (00:00) olarak göründüğünü belirtmiştir. “1 Haziran 1957 tarihli Badiraguato belediyesi San Luis Gonzaga sendikasına kayıtlı 050 doğum belgesi numarasına göre Chapo Guzmán, 4 Nisan 1957’de Badiraguato belediyesi El Punto de la Tuna kasabasında doğmuştur”. Asıl adı Joaquin Archivaldo Guzman Loera olan El Chapo çiftçi ailede 7 kardeşin en büyüğü olarak dünyaya geldi. Erken yaşlarından beri uyuşturucu dünyasına aşina olduğu bilinmektedir zira babası afyon ve kenevir yetiştiriciliği yapmıştır. Babası sert ve çocuklarına şiddet uygulayan biri olmuştur. Minyon bir tip olmasından sebep “El Chapo” yani bücür lakabı takılan 15 yaşında kuzenleri ile beraber narkotik sektörüne adım atmıştır. Hem kendi örgütünü kurmuş hem de hükümet/emniyet gibi birçok kurumlarda rüşvet ağı oluşturmayı başarmıştı. Bu süreçte sayısız düşman kazanıp, sevkiyat rota ve mevkilerini kontrol altına almak için karteller arası birçok çatışmaya katıldı. İki kez cezaevine girip sansasyonel bir şekilde firar etmeyi başaran El Chapo 2016 yılında tekrar yakalandı.

Öncelikle element/nitelik bazında baktığımızda öncü/ateş vurgusunun baskın bununla beraber değişken niteliğin de yüksek olduğunu görmekteyiz. Başlatma, öncülük etme becerisinin yüksek, cesaret sahibi ve zor koşullarda doğru rota belirlemek konusunda başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Ateş elementi hayatında aksiyonun bol olduğunu ve dominant birisi olduğunu göstermektedir ki benmerkezci; sert; tahrip edici oluşunun da altını çizebiliriz. Haritada su eksikliği kişilik olarak duyguya önem vermediğini, duygularıyla temasta zayıf ve karşısındaki kişilerin de duygularını anlamak ve anlamlandırmakta zorlandığına dikkat çekiyor. Su empati ve güven ile ilgilidir ki eksikliği empati eksikliğini, güvensiz ve kontrollü kişilik olduğunu gösteriyor. Kolay adapte olan yapısı olup haritada öncü-değişken vurgusu onun uyum sağlayabildiği durum veya ortamlarda başarılı olabildiğini gösteriyor. Lakin enerji odağını tek bir şeye yöneltmekte zorluk çekebileceği gibi hemen hareket geçme güdüsünden sebep geçmiş hatalarından ders çıkarmayı da atlayabilir. Sabit eksikliği ise onun yaşamında yerleşim/iş/çevresi/aşk hayatı/fikirlerinin sık değişmesine işaret etmektedir. Sadece bu dengeye bakınca bile El Chapo’nun hayatı ile ilgili bağlantıyı kurabiliyoruz.

3.ev modern yöneticisi Neptün MC’de onun toplumda kazandığı statünün kimya/ilaç/uyuşturucu ile alakalı olduğunu; iş hayatının kardeş/kuzen/yakın akraba gibi kişilerle bağlantılı olup onlardan destek aldığını; Akrep burcunda olması da gücü aşırı idealize ettiğini göstermektedir. Zaten 1956 – 1971 yıllarında Neptün Akrep transiti sırasında uyuşturucu ticareti ve kullanımının dünyada fazlaca artışı gözlemlenmiştir. Ayrıca harita kodunda skandallar ve sahtekârlıklar olduğunun; statüsünün zedelendiğinin altını çizmektedir. Hayatındaki krizlerin onu yön kaybına uğrattığına da işaret ediyor. Modern dispozitörü Pluto 8.ev Aslan burcunda (Rx) konumda olup hükmetme güdüsünün aşırılığını ve dominant yapısını bir kez daha vurguluyor. Bu gösterge onun karanlık yönleri de olduğunun, yaşamında büyük mücadeleler vererek dönüştüğünün, ölüm/tehlike ile sık sık karşılaştığını ve cinayetlerin içinde bulunduğunu destekliyor. Başkalarının kaynaklarıyla zenginleşme ve onları sömürmeyi de gösteriyor. Ve biz onu gerçekten toplumda bu şekilde tanıyoruz.

Pluto/MC uyumlu açısı onun dünyada yaptığı işle ünlenmesini ve o nitelikte iz bırakan kişilik olduğunu gösterirken; Pluto/Ay karesi onun acımasız, takıntılı, yıkıcı olduğun işaret etmektedir ki hakkında geçen kaynaklarda iş yaparken şiddetli ve ciddi bir yaklaşımı olduğu belirtilmektedir. Uyuşturucu sevkiyatlarından herhangi biri zamanında gerçekleşmeseydi, kaçakçı görevinde olanı başından vurarak öldürürdü. Ayrıca Güneş Alpheratz sabit yıldızı kavuşumu kamuoyunda tanınma ve kitleler arasında popülerleşmeyi desteklemektedir. MC’de Neptün anne figürünü idealize etme ve fedakâr anneye işaret ediyor olabilir. Kaynaklarda annesinin onun duygusal desteğinin temeli olarak belirtilmiştir. Neptün /Ay 150’lik sorunlarla başa çıkamayacak durumlarda kendini fiziksel anlamda izole etmeye; uyuşturucu/alkol yoluyla duyularını köreltme eğilimi verir. Ay’ın dispozitörü Merkür Neptün’den karşıt açı almakta olup kurnaz akıl verir, iletişimi yaptığı ticaret, çarpıtma/hile yapma potansiyeline parmak basmaktadır. Suçlarla ilgili gizli iletişim ağını yeraltı dünyası ile ilgili yaptığı ticareti Pluto/Merkür açısı göstermektedir.

Babası ile olan ilişkisini ele aldığımızda Satürn Yay burcunda (Rx) olduğunu görüyoruz ayrıca dispozitörü Jüpiter Başak burcunda zararlı çalışmakta ve yine (Rx) konumdadır. Buradan içsel yalnızlık duygusunun baskın olup baba ile soğuk mesafeli ilişkinin ipuçlarını yakalıyoruz. El Chapo hayatı boyunca otorite/devlet/hukuki ve yasal sistemlerle sorunlar yaşamıştır, başkaldırmış ve resmen savaşmıştır ki Satürn/Mars karşıtlığı bu gerçeği desteklemektedir. Pluto Aslan’ın kendi dispozitörü Güneş’le gerilimli açısı babanın baskın ve kasvetli bir karakter olduğunu şiddete başvurduğunu ve genç yaşlarında baba ile mücadeleden geçtiğine vurgu yapmaktadır. Ayrıca Güne’in Koç burcunda zararda çalışan Venüs’le kavuşumda olması ve ikisinin beraber Pluto ile zorlu açısı baba ile ilişkisinin onun hayatını dönüşüme uğrattığını, babaya karşı bastırılmış öfke beslediğini göstermektedir. Kaynaklarda babası yüzünden ilkokul terk olduğu ve babasına afyon/kenevir yetiştiriciliğinde yardım ettiği, genç yaşlarında babasının onu evden kovduğu ve dedesinin yanına yerleştiği belirtilmiştir.

Zararda bulunan Uranüs 7.evde egosunun yüksekliğini, isyankâr davranışların ve bireysel ihtiyaçların ön planda olduğunu gösterir. İhtiyaçları için sağduyuyu ve insancıl duyguları bir kenara bırakabilecek potansiyeldedir. 7.ev konumu ani başlayıp biten ortaklıklara, öngörülmez açık düşmanların varlığına, mahkeme/dava/düşman konularında kaçma kovalama olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca El Chapo’nun öngörülemez kişiliğine de vurgu yapmaktadır bence. Merkür ve Neptün’le zorlu açısı zihinsel açıdan enerjisi dağınık, tutarsız ve toplumsal sınır/kural tanımayan/uymayan yapısını göstermekle beraber yıkıcı ve kendi kurallarıyla yaşamasına parmak basıyor. Ayrıca düzensiz yerleşim hayatına da dikkat çekmektedir. Ay/Uranüs uyumu ani değişiklere hemen adapte olma güdüsünü de gösteriyor.

Yükselen Oğlak lordu Satürn (Rx) 11.evde konumlanmıştır. Materyalist bakış açısını, hukuki yollardan gelen sorunları özellikle uluslararası hukuk zira Yay temasından mevcut ve bunun yanı sıra çevresinden veya gruplanmış örgütlerden kaynaklanan kayıp/zorluk ve başarısızlıkların altını çizmektedir. Örneğin 24 Mayıs 1993 yılında El Chapo hayatında dönüm noktası yaşamıştır zira Tijuana uyuşturucu karteli ile yaşanan çatışmada Guadalajara Kardinal’i Juan Jesús Posadas Ocampo vurularak öldürüldü. Böylelikle El Chapo aniden ülkenin arananlar listesinde birinci sıraya taşındı. Aslında kardinalin ölümü diğer çetenin tetikçisi El Chapo ve Kardinal’in araçlarını karıştırarak onu yanlışlıkla vurmuştu. Karşıt açıda Mars İkizler burcunda Aldebaran sabit yıldızı ile kavuşumda olup aslında şeref ve ün vaat edirken ahlaki davranışın dışında bir hayata sahip olduğundan ve bazı zorlu açılardan sebep büyük kayıpların, çalkantılı hayatın, kaza/gaddarlık/caniliğe yatkınlığın bir nevi önü açılmıştır. Diğer taraftan Jüpiter (Rx) ve Başak vurgusu şansını kısıtlamış olabilir. GAD 4.ev aileden gelen karmik yük ve sürekli yer değişimine işaret etmektedir. Satürn ayrıca 2.evde bulunan Kiron Kova’nın klasik yöneticisi olup onun maddeye aşırı düşkünlüğünü ve sahip olma hırsını desteklemektedir. Kova vurgusu onunla aynı fikre, ideale veya misyona sahip kişilerle organize hareket ettiğine ve bu upurda toplumda yer edinmeyi göstermektedir. Lakin Kiron ekibiyle beraber yaptığı işlerde özellikle parasal anlamda problemler/hayal kırıklıkları/zarar gördüğünü de göstermektedir.

MİNİ SÖZLÜK:

MC – 10.Ev
Rx – Retro
Dispozitör – Yönetici

KAYNAKÇA:

www.astro.com
www.wikipedia.org
www.aljazeera.com.tr
www.astrologyking.com
“Astroloji Haritası Okuma Sanatı” – Öner Döşer
“Astrolojide Açılar” – Sue Tompkins
“Astrolojide Temel Kavramlar” – Öner Döşer
“Astroloji Dersleri” – Barış İlhan
“Astrolojide Evler Gökyüzünün Tapınakları” – Deborah Houlding

YAZIYI PAYLAŞ:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

HAKKIMDA

1994 Bakü doğumluyum. Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi (çift anadal) bölümlerinden mezun olduktan sonra yükseköğretim hayatımı Warwick Üniversitesinde yaptığım yüksek lisansla tamamladım.

DANIŞMANLIK

Doğum Harita Analizi ve Öngörü Danışmanlığı konularında danışmanlık almak istiyor olabilirsiniz.