DİSPOZİTÖR NEDİR?

Birçok astroloji yazılarında hep ismi geçen ve eminim sıkça denk geldiğiniz dispozitör kelimesinin ne anlama geldiğini merak edenleriniz olmuştur.

Dispozitör haritada bir gezegeni, arap noktasını, evleri veya diğer astrolojik noktaları düzenleyen gezegeni tanımlamak için kullanılan astrolojik terimdir. Buna benzer “lord”, “yönetici” terimleri de kullanılır. Örneğin bir gezegenin bulunduğu burcun yöneticisi o gezegenin dispozitörüdür. 2021 Ocak ayına ait gökyüzü transitlerine baktığımız zaman gezegenlerden Mars Boğa burcunda konumlanmıştır, Boğa burcunun yönetici gezegeni Venüs olduğu için bu durumda Mars’ın dispozitörü Venüs olacaktır. Diğer bir örnek vermek gerekirse Güneş Kova burcunda hareket etmektedir; klasik astrolojide Kova’nın yöneticisi Satürn iken modern astrolojide Uranüs gezegenidir. Aslında ikisi de yorum yaparken dikkate alınmalıdır. Bu durumda Güneş’in dispozitörü hem Satürn hem de Uranüs olarak yorumlarda değerlendirilebilir.

Dispozitör İngilizcede “dispose” kelimesinden gelmekte olup düzenleyen anlamı taşımaktadır. Eğer dispozitör gezegen güçlü asalete veya konuma sahip ise düzenlediği gezegeni ve astrolojik noktayı da korumaktadır. Diğer taraftan dispozitör gezegen düzenlediği gezegeni etkisi altına aldığı da bilinmektedir. Yukarıda verdiğim örnekte Güneş’in klasik dispozitörü Satürn hem Güneş’i etkilemekte ve asaleten Güneş’ten daha güçlü konumda olduğu için Güneş daha fazla Satürnyen olabiliyor. Yani burada Güneş’in enerjisi dispozitör gezegeni Satürn’ün doğası ile bağlantılı olup ona göre çalışmaktadır.

En yalın haliyle bireysel haritalarda, halk arasında kişinin doğduğu ayı ve günü temel alarak çıkarım yapılan burç yani Güneş burcumuz ve haritada konumlanan diğer göstergeler aslında onu düzenleyen veya dispose eden gezegenin asaletine ve doğasına bağlı olarak çalışmaktadır. Bu sebeple örneğin her Koç burcu veya Güneş’i Koç olan kişilerin özgüveni, iradesi ve onu ortaya koyuş şekli, yaşam enerjisini aktarım yeri ve şekli, temel motivasyonları, otoritesi birbirilerinden farklı olabiliyor. Belirtmek isterim ki, dispozitör haritalar yorumlanırken dikkate alınan göstergelerden sadece bir tanesidir. Harita bir bütündür ve yorumlar tüm göstergeler incelenerek ortaya çıkmaktadır.

YAZIYI PAYLAŞ:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

HAKKIMDA

1994 Bakü doğumluyum. Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi (çift anadal) bölümlerinden mezun olduktan sonra yükseköğretim hayatımı Warwick Üniversitesinde yaptığım yüksek lisansla tamamladım.

DANIŞMANLIK

Doğum Harita Analizi ve Öngörü Danışmanlığı konularında danışmanlık almak istiyor olabilirsiniz.