Ay’ın Evreleri

Ay doğum haritasında kişinin his ve duygu dünyasını, sezgilerini, kırılgan ve hassas noktalarını, anılarını ve aynı zamanda hayatında anne veya anne figürünü temsil eder. Zodyak turunu 27,5 günde tamamlamaktadır, lakin Güneş’e göre turunu 29/29,5 günde tamamlar zira Güneş de Zodyak’ta ilerlemektedir. Bu sürede Ay’ın Güneş ile yaptığı açılar 8 ayrı ay fazını oluşturuyor.

Yeni Ay – bu faz yeni başlangıçların, kişinin kendi düşünce ve duygularını incelemesi bir nevi iç gözlem zamanıdır. Kişinin içgüdülerine güvenerek yeni tecrübelere adım atma ve kendini ortaya koyma bir başka deyimle tohum ekme ve niyetlenme zamanıdır.

Hilal – bu evrede kişi başlatılan işin devamlılığını sağlamak adına mücadele yaşar. İlerleme ve ilerletme zamanıdır.

İlk dördün (İlk çeyrek) – nispeten enerji daha yüksektir bu evrede. Güneş’le kare açı olmasından sebep dürtüsel ve gerilimlidir. Bu durum aslında başlatılan işi ortaya koymak için motivasyon ve hareketlenme sağlar. Konfor alanımızdan çıkaran bir evredir. Krizli ve krizle baş etme fazıdır da diyebiliriz. Kendimizi gösterme ve kanıtlama isteği yüksek olur.

Büyüyen ay (Kambur ay) – bu evrede başlatılan işi veya durumu analiz ederiz, düzeltiriz. Mükemmelleştirme dürtümüz yüksektir. Aslında bu fazın bizlere mesajı azimle devam etmek, oluşan problemlerle sabırla başa çıkmayı öğrenmektir.

Dolunay – bu fazda Ay bütünüyle kendini bizlere gösterir. Artık bir sonuçlanma, yapılan işte ortaya çıkan sonuçları görme ve tamamlanma evresi yaşanır. Bu konumda Ay Güneş’le tam karşıt açıda olup kişinin yüzleşme yaşamasına sebebiyet verir. Halı altına süpürülen durumları, duyguları ortaya çıkarır, yüzleştirir, bir nevi ayna rolü oynar. Ya tamam ya devam evresi olarak da söyleyebiliriz. Farkındalığın ve enerjinin yüksek olduğu bir zaman dilimidir. Bu sebepten birçok insanda huzursuzluğa, baş ağrılarına, uykusuzluğa sebebiyet verebilir.

Küçülen ay (Kambur ay) – bu faz, dolunayda alınan sonucu, edinilen kazancı paylaşmayı, birilerine yol göstermeyi, bilgilendirmeyi anlatır. İletişim, yazma, sosyalleşmek, gezmek ve seyahat etmek için uygun bir evredir.

Son dördün (Son çeyrek) – yine bir kare açı söz konusudur. İlk dördün de yaşanan kriz ne kadar dışsal dünyayla alakalıysa bu evrede kişinin içsel dünyası veya bilinci ile alakalıdır. İç dünyamıza çekilip enerjimizi toplama, düşünme, değerlendirme evresidir. Bir şeylerin değişim zamanının geldiğini gösterir.

Balzamik Ay – bir bitiş ve yeni bir döneme başlamayı anlatır. Bitmesi gereken biter, gitmesi gereken gider. Eski enerjileri bırakıp yenilere yer açma zamanıdır. İrademiz dışında gelişen olaylarla karşılaşır, bu sayede olanı olduğu gibi kabul edip geçmişe ve eskiye tutunmadan akmasına izin vermeliyiz.

YAZIYI PAYLAŞ:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

HAKKIMDA

1994 Bakü doğumluyum. Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi (çift anadal) bölümlerinden mezun olduktan sonra yükseköğretim hayatımı Warwick Üniversitesinde yaptığım yüksek lisansla tamamladım.

DANIŞMANLIK

Doğum Harita Analizi ve Öngörü Danışmanlığı konularında danışmanlık almak istiyor olabilirsiniz.