Astro Arşiv Bölüm 1: 1814 Washington Yangını

24 Ağustos 1814 yılında Amerikan kuvvetlerinin Bladensburg Savaşında yenilgisinin ardından, işgalci İngiliz birlikleri Washington’a yürüdü. Washington’da Kongre’nin bulunduğu Capitol Hill binasını, Beyaz Saray’ı ve başkentteki diğer simge yapıları ateşe vermişti. İngilizler önce Temsilciler Meclisi’nin bulunduğu güney kanadını, ardından Senato’nun bulunduğu kuzey kanadını hedef almıştı. Çıkan yangında başkentteki tüm kamu binaları yanarak yok olurken, yağmur Kongre binasını kül olmaktan kurtarmıştı. Yangın en çok binanın ahşap döşemelerle kaplı ve Kongre Kütüphanesine ait kitapların, el yazmalarının bulunduğu Senato kanadına hasar vermişti. Olay sırasında resmi kayıtlara geçen ölü sayısı 31 kişi olup, yaralanan sayısı 6 kişidir.

O tarihten geriye dönüp baktığımızda 1 ay öncesi 17 Temmuz 1814 tarihinde 23 derece Yengeç burcunda ve Pollux sabit yıldızının etkisinde tam Güneş tutulması gerçekleşmişti. Yengeç vatanı, ulusal güvenliği, halkı anlatmaktadır. Anın haritasında (Resim 1) yükselen İkizler burcu olup, astro.com kaynaklarında bulunan ABD haritasında 7.ev konuları yükselmektedir. Dünya astrolojisinde 7.ev savaşı, açık düşmanları, dış ilişkileri anlatmaktadır. Pollux Mars doğasında bir sabit yıldızdır ve başkaları tarafından zarar görmeyi anlatmaktadır; özellikle Güneş ve Ay ile kavuşumda felaket/şiddet ve acımasızlığı temsil etmektedir. Tutulma ABD haritasının 8.evinde gerçekleşmiştir; ulusal felaket, ölüm, tehlikeleri tetiklemekte olup karşıt açıda duran Satürn natal Pluto üzerinde partil kavuşum yapmaktadır. Haliyle Tutulma derecesi de natal Pluto’ya 3-3,5 orb’luk karşıt açıda durmaktadır. Bu gösterge güç savaşlarına, yıkıcı etkilere, otoriteler tarafından gelen bir takım engel ve zorluklara işaret etmektedir. Zorluklar ve ulusal gücün kısıtlanması natal haritada Güneş’in 7.evde bulunması sebebiyle açık düşman/rakipler/savaştan kaynaklandığını göstermektedir.

Resim 1. 17 Temmuz 1814 Güneş Tutulması

Güneş tutulması natal haritanın 9.evini yönetmektedir ve dünya astrolojisinde 9.ev mahkemeler, kanunlar, yayıncılık, din adamları, üniversiteleri anlatmaktadır. Kaynaklarda İngilizlerin yangını başlatmadan önce binayı yağmaladıkları bilinmektedir ve o zamanlar Kongre binasında Kongre Kütüphanesi ve Yüksek Mahkeme de bulunmaktaydı. 3-9 aksını göz önünde bulundurursak Yüksek Mahkeme, kütüphane, zarar verilen el yazmalarla olan bağlantısını kurabiliriz. Ek olarak tutulma derecesine yakın olan ay düğümleri tutulmanın karmik etkilerini de vurgulamaktadır. Daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi özellikle tam Güneş tutulmaları etkilerini 6-12 ay sürdürmektedir.

Gelelim olaydan 9 gün önce 22 derece Aslan burcunda gerçekleşen Yeni Ay haritasına – anın haritasında Terazi yükselmekte olup ABD haritasını 10.evini yönetmektedir (Resim 2). 10.ev hükümeti, devlet başkanını, ulusal prestiji, seçimleri temsil etmektedir. Yeni Ay’a 27’51 dereceden Mars eşlik ettiğini görmekteyiz (3.resim) ve Mars Regulus sabit yıldızı ile kavuşumda olup 28’25 derece Akrep burcunda Uranüs’e kare yapmaktadır. Regulus 1950 senesinde 29’08 derece Aslan burcundaydı. 136 sene daha geriye gidersek 28 derecelerde olduğunu düşünebiliriz. Böylelikle Mars’la sıkı bir kavuşumda olduğunu söyleyebiliriz. Malefik gezegenlerden Mars veya Satürn Regulus ile bağlantılı olduğunda, özellikle tansiyonu yüksek olaylar kaynaklarda her zaman kaydedilmiştir. Suikastlar, darbeler, devrimler, isyanlar, gösteriler, devlet başkanlarının devrilmesi ve benzeri olaylar.

Resim 2. 15 Ağustos 1814 Yeni Ay

Uranüs Akrep burcunun son derecelerinde krizlerin, kaosun ve doğal afetlerin artmasını simgelemektedir. Tutulmaya ve ona eşlik eden Mars’a yaptığı dik açı ani ve dramatik olayları, kazaları, yangınları, ülke bazında düşünürsek saldırıları tetiklemiştir. Tutulma haritasında Jüpiter/Pluto karşıt açısı bence o gün yaşanan yangının bu sayede birçok yapının yıkımının kontrolsüzce büyümesine sebep olmuştur. Ayrıca, yeni ay sonrası günlerde Güneş derece olarak Alfard sabit yıldızıyla kavuşuma gitmiş ve bu da düşmanlardan gelen zararı, ulusal prestij kaybını tetiklemiş olabilir. Kaynaklarda saldırı başladıktan sonra yaklaşık bir günden daha az sürede şiddetli bir fırtınanın – muhtemelen bir kasırga – yangınları söndürdüğü yazmaktadır. Doğal afetin Uranüs’ün son derece Akrep burcunda bulunmasından sebep olduğunu düşünmekteyim.

Resim 3. ABD Natal Haritası

 

KAYNAKÇA

Astro.com
Wikipedia.com
Aa.com.tr
Astrologyking.com
Astrologyinaction.com
“Astroloji Haritası Okuma Sanatı” – Öner Döşe”
“Astrolojide Açılar” – Sue Tompkins
“Astroloji Dersleri” – Barış İlhan
“Fixed Stars and Their Interpretation” – Ebertin-Hoffmann

YAZIYI PAYLAŞ:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

HAKKIMDA

1994 Bakü doğumluyum. Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi (çift anadal) bölümlerinden mezun olduktan sonra yükseköğretim hayatımı Warwick Üniversitesinde yaptığım yüksek lisansla tamamladım.

DANIŞMANLIK

Doğum Harita Analizi ve Öngörü Danışmanlığı konularında danışmanlık almak istiyor olabilirsiniz.