2021 İLKBAHAR EKİNOKSU VE ETKİLERİ

Birçoğumuzun kulak aşinası olduğu ekinoks zamanları uzun yıllardan beri astrologlar için önemli günler olarak dikkate alınmıştır. Yılda iki kez gerçekleşen ekinokslarda – ilkbaharda Güneş’in Koç, sonbaharda ise Terazi burcuna geçişi – gece ve gündüz eşitlenmektedir. Bu tarihlerin haritası çıkarılır ve 3-6-12 aylık sürecin nasıl geçeceği, hangi konuların gündem olacağına dair öngörü analizleri yapılır. Bu sene Ankara saatine göre çıkarılmış haritada Güneş Koç burcuna 20 Mart saat 12:37 sularında geçiş yapmıştır. An haritasında 14 derece Yengeç burcu yükselmekte olup dünya astrolojisine göre ulusal, milli savunma, ailevi konuların vurgu kazanacağını göstermektedir. Evlilik, yerleşim, taşınma, denizcilik temalarının yanı sıra beslenmeyi de temsil etmektedir. Bu da restoran, restoran işletmeciliği, yiyecek-içecek sektörü ve esnaflar demektir. Bahsettiğim gösterge Türkiye haritasının yükselen evine düşmekte olup yukarıda saydığım konuların üç aylık zaman diliminde ülke gündeminde olacağına işaret ediyor.

Yükselen (ASC) yöneticisi Ay İkizler burcunda Mars ve Kuzey Ay Düğümü ile sıkı kavuşumda olup 12.evde konumlanmıştır. Hem kolektif hem Türkiye için hapishaneler, huzurevleri, hastaneler ve evlere kapanma gibi konular tekrar gündem olabilir. İkizler sinir sistemini ve akciğerleri, Mars da ateşli ve salgın hastalıkları anlatıyor. Bu da halkın sağlığa ve mevcut pandemi döneminde kurallara dikkate etmesi gerektiğinin altını çizmektedir. Aksi takdirde yine evlere kapanma ve hastane doluluğuna dair birçok gelişme kısır döngü gibi tekrar karşımıza çıkacaktır.

Bir diğer yandan gizli düşmanlıklar veya bu tarz örgütlerden gelen zarar, halktan gizlenen bilgilerin, kararlar ve uygulamaların su yüzüne çıkması söz konusu olabilir. Mars’ın 12.ev etkisi yanındaki Aldebaran sabit yıldızı ile kuvvetlenmektedir. Askeri hareketlenme ve suç oranlarında artışa, yukarıda bahsettiğim hapishane/hastane/huzurevi gibi yerlerde olası yangına, gerginliklere, isyanlara tansiyonun yükselmesine dikkat çekiyor. İkizler bilgi ve haberleşmeyi de anlattığı için bilgi paylaşımında yoğunluğa fakat Ay’ın Neptün’le karesi ve 12.evde bulunması sahte, saklı, spekülatif ve yalan bilgilerin çoğalacağına da parmak basıyor diyebiliriz.

Ay/Mars kavuşumu ordu ve askeri konularla ilgili hareketlenmeyi ve bir takım girişimleri de anlattığı kadar kadın ve kadın hakları ile ilgili gelişmelere de işaret ediyor. Aynı zamanda Venüs Balık burcunda yücelimde olup tam da tepe noktasında konumlanmıştır. T.C natal Ay burcuna sert açı yapmaktadır. Kadınlar veya kadın figürlerle ilgili sıkıntılı gelişmelerin ön plana çıkacağını kuvvetlendirmektedir. Yanında Scheat yıldızı bulunmaktadır. Bu yıldız talihsizlik, kısıtlama, düşmanlık, tehlike ve kazaları temsil ediyor. Tam da 20 Mart tarihi sabah saatlerinde Türkiye, kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi ve bununla ilgili mücadeleye ilişkin yapılan İstanbul Sözleşmesi’nden Resmi Gazetede yayınlanan kararla ayrıldı. Hukuki doğruluğu halen tartışılsa bile hem halk hem çoğu siyasi kesim tarafından eleştirildi; tansiyon yükseldi. Sokaklarda eylemler yapıldı. Mars ekinoks haritasında 12.evde sayılıyor ama 11.evden de etki almaktadır. Kolektifte halkın gruplaşmasını, gizli örgütlerin artmasını da anlatıyor diye düşünmekteyim.

Burç dışı Güneş/Venüs sıkı kavuşum Türkiye’nin dışarıdan imajının iyileştiği, parladığına dikkat çekiyor. Ülke yöneticisi ve iktidarla ilgili iyi gelişmeler, sanat ve sanat camiasının itibar görmesi beklenebilir. Lakin kavuşumun T.C natal Ay ve Mars gezegenlerine sert açıları iktidar, devlet yönetimindeki kadınlar, devletin gelirleri ve sanatçılarla ilgili skandalları ve tepkileri tetiklemektedir. Halkla yaşanabilecek gerginlik ve stres, işçi kesiminde grev girişimleri yaşanabilir. Ayrıca yağmur, sel gibi doğal afetlerden ve denizcilikten kaynaklanan tehlike ve kaza ihtimalini de yükseltiyor.

Merkür Balık burcunda ve 9.evde konumlanmıştır. Bu da uluslararası ticaret ve ticari anlaşmalar, seyahatler, yasal/hukuki/dini durumlar, basın/medya çalışanları ve avukatlar, yükseköğretim ve öğrencilerle ilgili gelişmelerin önümüzdeki altı aylık zaman diliminde vurgulanacağını gösteriyor. Uranüs’le olumlu açısı ilgili alanlarda yeniliklere, ticarette, ulaşımda ve iletişimde olumlu gelişmelere dikkat çekiyor. Yasalarda ani değişimler beklenebilir. Lakin Merkür Balık burcunda zararda ve an haritasında Mars’a sert açı yapıyor. Bahsettiğim konularda sorunları körükleyebileceği gibi yapılabilecek yenilikler/değişimler/sürpriz gelişmeler anlaşmazlıkları ve gerginliği de yükseltebilir.

Ekinoks haritası Türkiye için mali standartlar, finans piyasaları ve dış borçlarla ilgili hem fırsat hem zorluklar vaat etmektedir. Jüpiter burada olumlu gelişmeleri ve fırsatları destekliyor. Diğer yandan ülke harcamalarında ve vergilerde artış gözlemlenebilir zira T.C natal Venüs’ü ile sert etkileşim halindedir. Jüpiter’in T.C natal Neptün karşıtlığı ekonomik açıdan belirsizliklerin bir süre daha devam edeceğinin altını çizmektedir. Diğer yandan Satürn de 8.evde ve yöneticisi olduğu Kova burcunda konumlanmıştır. Aslında ekonomik açıdan kalıcı değişimlere ve düzenlemelere gidilebileceğini lakin bunun belli bir süreye yayılacağına dikkat çekiyor. T.C natal Güneş’i ile sert açısı devlet yönetiminin engel ve gecikmelerle karşılaşabileceğini gösterse de natal Mars’la olumlu açısı kontrollü ve disiplinli iradenin günün sonunda olumlu gelişmeler getirebileceğini vaat etmektedir.

KAYNAKÇA

Öner Döşer “Dünya Astrolojisi Türkiye”

Sue Tompkins “Astrolojide Açılar”

Deborah Houlding “Astrolojide Evler Gökyüzünün Tapınakları”

http://marianneohagan.com/mundaneastrology.html

https://tr.sputniknews.com/turkiye/202103201044072639-resmi-gazetede-yayimlanan-cumhurbaskani-karari-ile-turkiye-istanbul-sozlesmesinden-ayrildi/

https://www.istanbulbarosu.org.tr/HaberDetay.aspx?ID=16262&Desc=

YAZIYI PAYLAŞ:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

HAKKIMDA

1994 Bakü doğumluyum. Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi (çift anadal) bölümlerinden mezun olduktan sonra yükseköğretim hayatımı Warwick Üniversitesinde yaptığım yüksek lisansla tamamladım.

DANIŞMANLIK

Doğum Harita Analizi ve Öngörü Danışmanlığı konularında danışmanlık almak istiyor olabilirsiniz.